Home / Haberler / Dede Korkut Uluslararası Hikâye Yazma Yarışması Başvuruları Başladı

Dede Korkut Uluslararası Hikâye Yazma Yarışması Başvuruları Başladı

dedeElazığ Belediyesi ve Bizim Külliye Dergisi tarafından hikâye yazma geleneğini teşvik etmek ve yeni nesillerin yazma eylemiyle daha yakın bir bağ kurmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 2. Dede Korkut Uluslararası Hikâye Yarışması başvuruları başladı.

Ortaokul ve lise öğrencileri ile yetişkinlere yönelik iki ayrı kategoride düzenlenecek yarışmaya son başvuru tarihi ise 30 Mart 2020 tarihinde sona erecek.

Hikâye konusunun serbest olduğu yarışmaya katılacak adayların tek bir eserle katılmaları ve eserlerinin de daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış olması gerekiyor.

Nazım Payam, Necip Tosun, Abdullah Harmancı, Necati Kanter, Mahmut Bahar, Şerif Aydemir, Bahtiyar Arslan, Ömer Kazazoğlu, Ziya Polattaş, Ahmet Kızılkaya’nın seçici jüri üyeliği yapacağı yarışma sonunda öğrencilere yönelik kategoride; Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ve 10 yarışmacıya da mansiyon ödülü verilecek.

Yetişkinler kategorisinde ise birinciye 6.000 TL, ikinciye 4.000 TL, üçüncüye ise 3.000 TL para ödülü verilecek.

Başkan Şerifoğulları’ndan Çağrı

Dede Korkut’tan bugüne eşsiz bir zenginliğe sahip hikâye kültürümüzün özellikle genç kalemlerle geleceğe taşınmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Elazığ’ımız binlerce yıllık kültür-sanat birikimiyle güçlü bir mirasa sahiptir. Biz bu mirası yaşatmak ve geleceğe daha güçlü bir şekilde taşımak zorundayız. Tarih ve sanat medeniyetiyle bir ilham kaynağı olan Elazığ’ın kültür ve sanat yaşamına açılan bir pencere olan Dede Korkut Hikâye Yarışmasına özellikle genç kardeşlerimin yoğun katılımlarını bekliyorum.

Teknolojinin hayatımıza egemen olduğu bir dünyada hayalleri, umutları, kısaca hayata dair her şeyi sözcüklere dökebilme yeteneğine sahip gençlerimizin gayretleriyle medeniyetimizde bir derya olan hikâye kültürümüz, güçlenerek gelecek nesillerle buluşacaktır. Okuyan-yazan nesillerle daha güzel bir dünyaya ulaşacağız. Üreterek daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sağlayacak herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yetişkin Kategorisi Şartları Şartnamesi

Öğrenci Kategorisi Şartnamesi

Check Also

vlcsnap-2018-03-05-18h35m59s993

  Şair ve Yazar Ahmet Tevfik Ozan Hakka Yürüdü

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Şair ve Yazar Dr. Ahmet Tevfik Ozan vefat etti. …

Bir Cevap Yazın